Değişen Avrupa Kupası Kuralları

Avrupa Futbol Şampiyonası bildiğimiz gibi kökeni çok eski zamanlara kadar dayanan bir futbol turnuvasıdır. 1960 senesinden beri düzenlenen Avrupa futbol Şampiyonası’nın bu sene 15.si düzenlenmektedir. 4 yılda bir UEFA tarafından düzenlenen bu kupayı tam 4 senedir tüm dünya dört gözle bekliyordu. Maçların başlaması için son günlere girdiğimiz bu dönemlerde artık tüm nefesler tutuldu ve dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bu maçları bekliyoruz. 2016 Avrupa Kupası kuralları, detayları ve bilgilerini burada siz futbol severlere sunuyoruz. Aradığınız tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Avrupa Futbol Kupası 2016

 2016 Avrupa Kupası kuralları  göz önünde bulundurularak 4 senede bir en iyi şekilde düzenlenmektedir. Son Avrupa Futbol Şampiyonasının üzerinden 4 sene geçti ve neredeyse 2-3 seneden beri üzerinde durulan bu sezonki şampiyonanın artık tüm detayları belli oldu. Bu şampiyona hakkında ilk merak edilen soru nerede yapılacağı. Her sezon başka bir ülkenin ev sahipliği yaptığı bu turnuva 2016 senesindeFransa ülkesinin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Fransa ülkesinde bulunan eski ve yeni 10 adet Stadyumun her biri özenle bu maçlara hazırlanıyor. Maçların tarihlerini merak ediyorsanız Avrupa kupası 10 Haziran 2016 tarihinde siz futbol severler ile buluşacaktır. Turnuvalar grup maçları, son 16 tur maçları, çeyrek final maçları, yarı final maçları ve final maçları birlikte olmak üzere 1 ay sürecek. Yani tam olarak final maçının yapıldığı 10 Temmuz 2016 gününde şampiyon belli olacak ve Avrupa Futbol Şampiyonası da 4 sene sonraki Avrupa Kupası ligine kadar son bulacak.

Avrupa Kupası Takımları ve Maçları

 2016 Avrupa Kupası‘nda en son 16 tane ülke bulunuyordu. Bu sene değişen karara göre 53 ülke arasından 24 tanesi 2016 Avrupa Kupası’na katılmaya hak kazandı. Bu 24 ülke kendi aralarında kuralar ile gruplara ayırıldı. Takımlar sınıflandırılmak için 4 farklı torbaya alındı. 24 adet ülke buralardan sınıflandırıldı ve daha sora kura ile gruplara ayırıldı. 24 ülkenin milli takımı 6 adet farklı gruplara 4er 4er dağıtıldı. A, B, C, D , E, F gruplarının her birinde ilk maçların beraber yapılacağı gruplar bulunuyor. Her grupta 4 adet takım 10 Haziran 2016 ve 22 Haziran 2016 tarihleri arasında bir üst tura geçmek için yarışacak ve farklı tarihlerde maçlara çıkacak. 22 Haziran’dan sonra ise son 16 tur maçları başlayacak. Her grupta kıyasıya mücadele eden ilk 2 takım bir üst tura çıkacaktır. Ayrıca gruplarda bulunan ve ilk 3e giren takımlar da bir üst tura geçmek için elemelere katılacaklar. Bir üst tur olan son 16 maçları 25 Haziran ve 27 Haziran da oynanacaktır. Daha sonra da çeyrek final maçları, yarı final maçları ve son tur olan final maçları yapılacaktır. Sırasıyla çeyrek final maçı tarihleri 30 Haziran ve 3 Temmuz, yarı final maçları tarihleri 6 Temmuz ve 7 Temmuz, son olarak da şampiyonun belli olacağı final maçı 10 Temmuz 2016 tarihinde oynanacaktır.