Dünya Kupası’nda Platini Depremi!

michael-platiniUEFA Başkanı Michel Platini’nin 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi ile alakalı arabuluculuk yaptığı iddiası futbol gündeminde deprem etkisi yarattı.

UEFA Başkanı Michel Platini’nin 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesinde yaptığı arabuluculuk gündeme bomba gibi düştü. Uluslararası Ajanslar, UEFA Başkanı Platini’nin, oylamadan bir ay önce Katarlı Asya Futbol Konfederasyonu eski Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Hammam ile Paris’te özel bir görüşme yaptığını kamuoyuna duyurdu. Daha evvel de, Platini’nin 2022 Dünya Kupası için Katar’a oy verdiğini açıklamasının ardından İngiliz Sunday Times gazetesi, Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapabilmek için bazı FIFA yetkililerine yaklaşık 5 milyon dolar ödediğini iddia etmişti.

katar-bin-hammamBu büyük sansasyon ile alakalı UEFA Başkanı Michel Platini’den beklenen açıklama gecikmedi. Platini, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verildiği oylamalarla ilgili, hakkında İngiliz basınında çıkan yolsuzluk iddialarını reddetti. Michel Platini, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada, iddiaların mesnedi olmadığını ve imajı sarsmaya yönelik söylentiler olduğunu söylerken, bu iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığının da altını çizdi. Platini, bunlara şaşırmadığını, dünya futbolunun geleceği için önemli bir zaman diliminde olunduğunu ve bundan sonra çıkacak hiçbir şeyin kendisi için sürpriz olmayacağını belirtti. Oylamalarda 2022 Katar Dünya Kupası Komitesi’nden Muhammed Bin Hammam ile görüşmesini doğrulayan Platini, daha önce FIFA İcra Kurulu’nda görev alan bir yetkiliyle görüşmesinin devlet meselesi haline getirilmesine şaşırdığını da ifade etti. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, 2022 Dünya Kupası oylamasında Bin Hammam’ın jüriyi etkilemeye çalıştığını ve bu amacını destekler biçimde Platini ile gizlice görüştüğünü iddia etmişti.

Platini, 29 Nisan 1985’te Fransız Onur Nişanı’nı Şövalye olarak aldı, 1988 yılında ülkesi tarafından Kumandan ilan edildi. Fransız Milli Takımı’nın 4 yıl boyunca teknik direktörlüğünü yapan Platini; 1998 Dünya Kupası’nı Fransa’da organize eden isimler arasındaydı. Şu an FIFA’nın teknik ve gelişme komitesinin başında bulunan başarılı isim, UEFA Başkanı ve Fransa Futbol Federasyonu Asbaşkanı olarak görev yapmaktadır.

Platini’ye göre futbol bir üründen önce bir oyundur, bir işten önce gösteridir ve bir endüstriden önce spordur.